MDS02M-12N
DigiKey Part Number
1866-MDS02M-12N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS02M-12N
Description
2W;I/P:12VDC;O/P:12VDC@167MA;SIP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 167mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
84%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.78" L x 0.28" W x 0.45" H (19.7mm x 7.1mm x 11.5mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
167mA