FL1M-6FW-1-G12V
DigiKey Part Number
458-1708-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL1M-6FW-1-G12V
Description
LED PNL IND GREEN 8MM WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green 60° 12V 20mA Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Category
Current
20mA
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
8.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
8000 ~ 10000mcd
Lamp Color
Green
Viewing Angle
60°
Lens Color
Green
Termination Style
Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP65
Voltage
12V