SST-90-WCLS-T11-M2450
DigiKey Part Number
SST-90-WCLS-T11-M2450-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST-90-WCLS-T11-M2450
Description
LED COB SST-90 NEUT WH SQ 4000K
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) SST-90 White, Neutral Square
Category
Temperature - Test
25°C
Manufacturer
Luminus Devices Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.25V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
76 lm/W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Max
9A
Part Status
Obsolete
CRI (Color Rendering Index)
70
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
100°
Color
White, Neutral
Size / Dimension
11.00mm L x 10.00mm W
CCT (K)
4000K
Height
5.40mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
8.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
775lm (750lm ~ 800lm)
Lens Type
Domed
Current - Test
3.15A