L1MX-407012V500000
DigiKey Part Number
1416-1983-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-1983-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-1983-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1MX-407012V500000
Description
LED LUXEON NEUTRAL WHT 4000K SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON MX White, Neutral 4000K 5-Step MacAdam Ellipse 11.3V 700mA 120° 2828 (7070 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
151 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
70
Series
Current - Max
1.5A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2828 (7070 Metric)
CCT (K)
4000K 5-Step MacAdam Ellipse
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
1195lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.152" (3.87mm)
Current - Test
700mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
11.3V