L152-4070502400000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Lumileds
In Stock: 1.237
Datasheet
LED Lighting LUXEON 5258 White, Neutral 4000K 24V 160mA 115° 4-SMD, No Lead Exposed Pad
L152-4070502400000
DigiKey Part Number
1416-1717-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L152-4070502400000
Description
LED LUXEON NEUT WHT 4000K 5258
Customer Reference
Detailed Description
Category
CRI (Color Rendering Index)
70
Mfr
Current - Max
240mA
Series
Viewing Angle
115°
Part Status
Obsolete
Package / Case
4-SMD, No Lead Exposed Pad
Color
Supplier Device Package
5258
CCT (K)
4000K
Size / Dimension
0.205" L x 0.228" W (5.20mm x 5.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
590lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
160mA
Thermal Resistance of Package
1.5°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
24V