L150-4070502400000
DigiKey Part Number
1416-1966-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-1966-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L150-4070502400000
Description
LED LUXEON WHITE NEU 4000K SMD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 5050 White, Neutral 4000K 24.5V 160mA 116° 2020 (5050 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
156 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
70
Series
Current - Max
240mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Viewing Angle
116°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2020 (5050 Metric)
CCT (K)
4000K
Supplier Device Package
5050
Flux @ 25°C, Current - Test
610lm (Typ)
Size / Dimension
0.197" L x 0.204" W (5.00mm x 5.18mm)
Current - Test
160mA
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
24.5V