VLR175LF
DigiKey Part Number
VLR175LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLR175LF
Description
PTC RESET FUSE 12V 1.75A STRAP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 1.75 A Ih User Defined Strap
Category
Time to Trip
5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
17 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
62 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
User Defined
Type
Polymeric
Package / Case
Strap
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
1.201" L x 0.122" W (30.50mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.75 A
Thickness (Max)
0.032" (0.80mm)
Current - Trip (It)
4.2 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Max
100 A