PSR030FS0100Z
DigiKey Part Number
5666-PSR030FS0100Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR030FS0100Z
Description
FUSE SQUARE 100A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.969" L x 1.693" W x 1.929" H (50.00mm x 43.00mm x 49.00mm)
Current Rating (Amps)
100A
Melting I²t
437.0
Voltage Rating - AC
700 VAC