PSR030FS0063Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
Datasheet
63A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount
POWR-SPEED® High-Speed Square Body Fuses - PSR Series
POWR-SPEED and PSR Series High-Speed Fuses
PSR030FS0063Z
DigiKey Part Number
5666-PSR030FS0063Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR030FS0063Z
Description
FUSE SQUARE 63A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Semiconductors
Packaging
Bulk
Approval Agency
CCC, CE, cURus, UL
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 150kA DC
Fuse Type
Square
Size / Dimension
1.969" L x 1.693" W x 1.929" H (50.00mm x 43.00mm x 49.00mm)
Current Rating (Amps)
63A
Melting I²t
176.0
Voltage Rating - AC
700 VAC