PSR030FS0050Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
Datasheet
50A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount
POWR-SPEED® High-Speed Square Body Fuses - PSR Series
POWR-SPEED and PSR Series High-Speed Fuses
PSR030FS0050Z
DigiKey Part Number
5666-PSR030FS0050Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR030FS0050Z
Description
FUSE SQUARE 50A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Semiconductors
Packaging
Box
Features
Indicating
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, CE, cURus, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 150kA DC
Current Rating (Amps)
50A
Size / Dimension
1.969" L x 1.693" W x 1.929" H (50.00mm x 43.00mm x 49.00mm)
Voltage Rating - AC
700 VAC