L75QS450.X
DigiKey Part Number
5666-L75QS450.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L75QS450.X
Description
750VDC HIGHSPEED SEMICONDUCTOR F
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
450A 750 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.000" Dia x 2.844" L (50.80mm x 72.24mm)
Current Rating (Amps)
450A
Melting I²t
Voltage Rating - DC
750 VDC