L75QS175.V
DigiKey Part Number
5666-L75QS175.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L75QS175.V
Description
750VDC HIGHSPEED SEMICONDUCTOR F
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
175A 750 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.218" Dia x 2.875" L (30.94mm x 73.03mm)
Current Rating (Amps)
175A
Melting I²t
4216.0
Voltage Rating - DC
750 VDC