L75QS090.V
DigiKey Part Number
5666-L75QS090.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L75QS090.V
Description
750VDC HIGHSPEED SEMICONDUCTOR F
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90A 750 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.000" Dia x 2.875" L (25.40mm x 73.03mm)
Current Rating (Amps)
90A
Melting I²t
625.0
Voltage Rating - DC
750 VDC