AQ27COM-02JTG
DigiKey Part Number
18-AQ27COM-02JTGTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-AQ27COM-02JTGCT-ND - Cut Tape (CT)
18-AQ27COM-02JTGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ27COM-02JTG
Description
TVS DIODE 27VWM 50VC SC703
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50V (Typ) Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-70-3
Category
Power - Peak Pulse
200W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
CAN
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
12pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Bidirectional Channels
2
Grade
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
27V (Max)
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Breakdown (Min)
28V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
50V (Typ)
Package / Case
SC-70, SOT-323
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)