0NLN015.T
DigiKey Part Number
5666-0NLN015.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0NLN015.T
Description
FUSE CARTRIDGE 15A 250VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15A 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
250 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Class
K5
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
15A
Size / Dimension
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC