04661.25NR
DigiKey Part Number
F1465TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1465CT-ND - Cut Tape (CT)
F1465DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04661.25NR
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.25A 63VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.25 A 63 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
04661.25NR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.064
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Voltage Rating - AC
63 V
DC Cold Resistance
0.059 Ohms