045206.3NRL
DigiKey Part Number
18-045206.3NRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-045206.3NRLCT-ND - Cut Tape (CT)
18-045206.3NRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
045206.3NRL
Description
FUSE 125V SB NANO2 W/AU CAPS ROH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.3 A 72 V 60 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
64.0
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV, UKCA
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
72 V
DC Cold Resistance
0.0123 Ohms