0251.125MAT1L
DigiKey Part Number
F1842CT-ND - Cut Tape (CT)
F1842TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0251.125MAT1L
Description
FUSE BRD MT 125MA 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0251.125MAT1L Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Part Status
Active
Melting I²t
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
1.7 Ohms