0157.062DR
DigiKey Part Number
F10748TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10748CT-ND - Cut Tape (CT)
F10748DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0157.062DR
Description
FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Requires Holder, Surface Mount 2-SMD, Square End Block with Clip
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0157.062DR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
1.9E-4
Mounting Type
Requires Holder, Surface Mount
Approval Agency
cULus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.256" L x 0.146" W x 0.154" H (6.50mm x 3.70mm x 3.90mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
5.5372 Ohms