DCNLEV50-BAN
DigiKey Part Number
5346-DCNLEV50-BAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLEV50-BAN
Description
DC CONTACTOR 50A 900V 12VIN
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 50 A 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage
8 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
461 mA
Contact Rating (Current)
50 A
Coil Power
5.5W
Switching Voltage
750VDC - Nom
Coil Resistance
26Ohms