DCNHR20PF12-01 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
In Stock: 99
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 16
Datasheet
Contactor SPST-NO (1 Form A) 20 A 12VDC Coil Chassis Mount
Littelfuse High-Voltage DC Contactor Relays
DCNHR20PF12-01
DigiKey Part Number
5346-DCNHR20PF12-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNHR20PF12-01
Description
DC CONTACTOR CVP RELAY
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DCNHR20PF12-01 Models
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
12 ms
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
291.7 mA
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
3.5W
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Resistance
41.14Ohms
Switching Voltage
900VDC - Max