MI0603J601R-10
DigiKey Part Number
240-2371-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-2371-1-ND - Cut Tape (CT)
240-2371-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MI0603J601R-10
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1A 200mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MI0603J601R-10 Models
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.031" (0.80mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz