LCPWR14Z-3M
DigiKey Part Number
5073-LCPWR14Z-3M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCPWR14Z-3M
Description
N5/15P-SJE3X14 C13 LSZH BLK 3M
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9.84' (3.00m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Category
Cord Type
SJT
Manufacturer
L-com
Wire Gauge
14 AWG
Packaging
Bag
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
9.84' (3.00m)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Approval Agency Marking
UL
1st Connector
NEMA 5-15P
Color
Black
2nd Connector
IEC 320-C13
Voltage Rating
125V
Number of Conductors
3
Current Rating (Amps)
15A