VCASH4AG160R8MATWA
DigiKey Part Number
478-8059-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8059-1-ND - Cut Tape (CT)
478-8059-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCASH4AG160R8MATWA
Description
VARISTOR 125V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125 V Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Capacitance @ Frequency
0.8 pF @ 1 kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Maximum DC Volts
16 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
125 V