TAP106M035GSB
DigiKey Part Number
478-TAP106M035GSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106M035GSB
Description
CAP TANT 10UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 2Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
F
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm