TAP106M010GSB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 5Ohm
TAP106M010GSB
DigiKey Part Number
TAP106M010GSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106M010GSB
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
10 V
Manufacturer Size Code
C
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm