KGM21AR72A104JU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
KEMET
0.1 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
KGM21AR72A104JU
DigiKey Part Number
478-KGM21AR72A104JUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21AR72A104JUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21AR72A104JUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21AR72A104JU
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM21AR72A104JU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)