APD0811221M035R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APD0811221M035R |
Description | CAP ALUM POLY 220UF 20% 35V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer KYOCERA AVX | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 2.5 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance 220 µF | Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |