WG732HTTE151K
DigiKey Part Number
2019-WG732HTTE151KTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-WG732HTTE151KCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-WG732HTTE151KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WG732HTTE151K
Description
RES 150 OHM 10% 1.5W 2010
Detailed Description
150 Ohms ±10% 1.5W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
WG732HTTE151K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)