0805J0500104KJT
DigiKey Part Number
1608-1458-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1458-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1458-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J0500104KJT
Description
CAP CER
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805J0500104KJT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.054" (1.37mm)