0805B102K501NT
DigiKey Part Number
1763-1103-2-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1103-1-ND - Cut Tape (CT)
1763-1103-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805B102K501NT
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805B102K501NT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.054" (1.37mm)