T598D475M075ATE200
DigiKey Part Number
399-T598D475M075ATE200TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T598D475M075ATE200CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T598D475M075ATE200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598D475M075ATE200
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 75V 2917
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 75 V 2917 (7343 Metric) 200mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T598D475M075ATE200 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
75 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz