T597S476M006APE100
DigiKey Part Number
399-T597S476M006APE100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T597S476M006APE100
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1206
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 100mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T597S476M006APE100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz