T597S336M006APE100
DigiKey Part Number
399-T597S336M006APE100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T597S336M006APE100
Description
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T597S336M006APE100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz