T540D475M063AH6510
DigiKey Part Number
399-10456-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10456-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10456-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T540D475M063AH6510
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 63V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 63 V 2917 (7343 Metric) 120mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T540D475M063AH6510 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
4.7 µF
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±20%
Ratings
COTS
Voltage - Rated
63 V
Features
High Reliability
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz