T523T157M006APE030
DigiKey Part Number
399-18699-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18699-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18699-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T523T157M006APE030
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 30mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T523T157M006APE030 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz