T523H107M035APE070 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T523H107M035APE070 |
Description | CAP TANT POLY 100UF 35V 2924 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2924 (7360 Metric) 70mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T523H107M035APE070 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Manufacturer KEMET | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2924 (7360 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm) |
Capacitance 100 µF | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code H |
Voltage - Rated 35 V | Features General Purpose |
Type Molded | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100kHz |