T521B476M016ATE090
DigiKey Part Number
399-T521B476M016ATE090TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521B476M016ATE090
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 1411 (3528 Metric) 90mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T521B476M016ATE090 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V