T499B105K035ATE5K0
DigiKey Part Number
399-5073-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5073-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5073-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499B105K035ATE5K0
Description
CAP TANT 1UF 10% 35V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1411 (3528 Metric) 5Ohm
EDA/CAD Models
T499B105K035ATE5K0 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
35 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C