T491C106M025AT7280
DigiKey Part Number
399-10160-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491C106M025AT7280
Description
CAP TANT 10UF 20% 25V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2312 (6032 Metric) 1.5Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T491C106M025AT7280 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
25 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm