SMP253MA4250MTR24
DigiKey Part Number
399-SMP253MA4250MTR24TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-SMP253MA4250MTR24CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMP253MA4250MTR24
Description
CAP FILM 2500PF 20% 1.5KVDC SMD
Customer Reference
Detailed Description
2500 pF Film Capacitor 250V 1500V (1.5kV) Paper, Metallized Nonstandard SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMP253MA4250MTR24 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.500" L x 0.453" W (12.70mm x 11.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.264" (6.70mm)
Capacitance
Termination
Solder Pads
Tolerance
±20%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
250V
Ratings
Y2
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)