R82EC2100SH50J
DigiKey Part Number
399-R82EC2100SH50JCT-ND - Cut Tape (CT)
399-R82EC2100SH50JTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R82EC2100SH50J
Description
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R82EC2100SH50J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
100V