PHE840MZ7100MF11R06L2
DigiKey Part Number
399-5431-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHE840MZ7100MF11R06L2
Description
CAP FILM 1UF 20% 760VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 275V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHE840MZ7100MF11R06L2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.413" W (31.50mm x 10.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
760V