PEH534YDG3470M2
DigiKey Part Number
399-5684-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH534YDG3470M2
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 180mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEH534YDG3470M2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C