PEG124YL2470QE4
DigiKey Part Number
399-PEG124YL2470QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEG124YL2470QE4
Description
CAP ALUM 47UF 450V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.2Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEG124YL2470QE4 Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
377 mA @ 100 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
890 mA @ 5 kHz
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.787" Dia x 1.811" L (20.00mm x 46.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100Hz