M3253502E1Z102JZMBTR
DigiKey Part Number
1001-2500-1-ND - Cut Tape (CT)
1001-2500-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3253502E1Z102JZMBTR
Description
CAP CER 1000PF 25V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
M3253502E1Z102JZMBTR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Failure Rate
M (1%)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)