FC0H105ZFTBR44-SS
DigiKey Part Number
399-13097-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13097-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13097-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC0H105ZFTBR44-SS
Description
CAP 1F -20% +80% 5.5V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can - SMD 7Ohm @ 1kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FC0H105ZFTBR44-SS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
7Ohm @ 1kHz
Manufacturer
KEMET
Termination
SMD (SMT) Tabs
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Radial, Can - SMD
Part Status
Active
Size / Dimension
0.827" Dia (21.00mm)
Capacitance
1 F
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Rated
5.5 V