F861DP155K310ZLH0J is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
1.5 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F861DP155K310ZLH0J
DigiKey Part Number
399-17026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861DP155K310ZLH0J
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 310VAC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
F861DP155K310ZLH0J Models
Size / Dimension
1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
310V
Ratings
X2
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C