EDK226M025A9DAA
DigiKey Part Number
399-EDK226M025A9DAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EDK226M025A9DAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EDK226M025A9DAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK226M025A9DAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Detailed Description
22 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EDK226M025A9DAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
43.75 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C