C274ACF5120LF0J
DigiKey Part Number
399-11435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C274ACF5120LF0J
Description
CAP FILM 12UF 5% 470VAC RADIAL
EDA/CAD Models
C274ACF5120LF0J Models
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.894" (73.50mm)
Capacitance
12µF
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
470V